07.08.2026 funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendy Stołecznej Policji przeprowadzili zatrzymania związane ze śledztwem o przemycie narkotyków. Działania odbyły się jednocześnie na terenie pięciu województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zatrzymano sześć osób — pięciu mężczyzn i jedną kobietę w wieku od 36 do 52 lat. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Jak przebiegały zatrzymania?
Zatrzymania wykonano jednocześnie na terenie kilku województw, co ograniczyło możliwość koordynacji między podejrzanymi. W toku akcji funkcjonariusze zabezpieczyli dowody, które posłużyły do przedstawienia zarzutów członkom grupy. Europol zapewnił wsparcie w wymianie informacji pomiędzy polskimi służbami a organami ścigania w innych krajach. Na wniosek prokuratury sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec pięciu podejrzanych; szósta osoba została objęta dozorem policyjnym.
Jakie zarzuty i rolę miała grupa?
Śledczy przedstawili podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kierowania jej działalnością. Dochodzenie wykazało, że członkowie grupy mieli przypisane role obejmujące zakup i przeróbkę pojazdów, wykonanie skrytek w autach, organizację transportu oraz ukrywanie i nadzorowanie przewozu narkotyków do państw Unii Europejskiej. Postępowanie powiązano z ujawnieniem we wrześniu 2025 roku 50 kilogramów kokainy w Holandii, ukrytej w akumulatorach wózków widłowych. Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Stołecznej Policji wspólnie z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej.
Co robić z informacjami o podobnych przestępstwach?
Organy ścigania przyjmują informacje dotyczące przestępstw narkotykowych i wykorzystują je w dalszych ustaleniach operacyjnych. W razie posiadania istotnych informacji należy kontaktować się z Policją albo Strażą Graniczną. Dalsze czynności procesowe prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie; pięciu podejrzanych trafiło do tymczasowego aresztu na trzy miesiące.